Dieta – jak na to?

Nízkosacharidová dieta dle Tima Ferrisse 

Pro všechny tlouštíky, kterejm se pořád zmenšuje oblečení jako mně jsem vypsal  nějaký poznámky z diety kterou držím. Je to z knihy 4 Hodinové tělo od Tima Ferrisse. Jestli chceš bejt tlustej, tak nečti.

 • Ihned po probuzení nejméně půl litru ledové vody.
 • Snídaně maximálně do 1 hodiny po probuzení, ideálně však do 20 minut. (Čím dříve, tím lépe)
 • Snídaně by měla být největším (nejbohatším na proteiny) jídlem dne.
 • Jídlo 4-5 X denně. (cca každé 4 hodiny) ale dovolené potraviny jezte klidně i mezi jídly
 • Povolené potraviny je možno jakkoliv kombinovat a možno je jíst dle libosti a v libovolném množství. (Zase platí, že čím více, tím lépe)
 • Používejte koření a česnek.
 • K pití je povoleno pít vodu( doporučuji s citronem), neoslazenou kávu bez mléka, neoslazený čaj atd.. (Nic, co by obsahovalo cukr, nebo umélé sladidla)
 • Umělá sladidla jsou také zakázána( i přírodní jako nektar z agáve), ačkoliv neobsahují žádné kalorie, zvyšují citlivost na inzulin, což znamená tloustnutí.
 • Platí, že to, co není povoleno, je zakázáno.

Povolené potraviny

 • Luštěniny ( ty jsou důležité pro dostatek energie, zařaďte je proto do jídelníčku alespoň 2X denně):
 • Fazole (černé, nebo červené – ne bílé)
 • Čočka
 • Zelenina (jakákoliv)
 • Vejce
 • Maso ( jakékoliv)

 

 • Pokud nestihnete vařit, dobrá náhražka na cesty jsou ořechy ( nejlépe para, vlašské, lískové), ale místo 1 jídla si jich dejte maximálně 10-15 (hrst)
 • Veškeré ovoce je zakázáno, stejně tak jako cokoliv co obsahuje mouku,obiloviny, pečivo, brambory, těstoviny, kuskus atd.
 • Olej nevadí, ale spíše olivový než slunečnicový.(nedoporučuji dělat vejce na olivovém oleji)
 • Doporučuji brát nějaké komplexní vitaminy, klidně v o něco větším, než předepsaném množství. Nedostatek nějakého vitaminu ( například hořčíku, draslíku, nebo vitaminu C) by mohl blokovat hubnutí.
 • Přes den pijte alespoň 2l vody. Zvýšená činnost jater, kterou dostatečná hydratace způsobí, pomůže ztrátě tuku.
 • Obecné při této dietě platí, že čím více jídlo obsahuje tuku a proteinu, tím lépe pro hubnutí.
 • Cvičení je dobrovolné, nikoliv nutné.( frekvence více než 3 X týdně by mohla být spíše kontraproduktivní)
 • Je dobré si vybrat cca 5 jídel a ty stále opakovat.
 • 1 den v týdnu ( měl by být pokud možno stejný)můžete konzumovat naprosto cokoliv v jakémkoliv množství ( ale až po snídani, která bude dle diety). V tento den naberete váhu navíc, která by se měla cca do 2 dnů ztratit. Jde pouze o vodu v těle, nikoliv o tuk.
 • Každý den se važte a výsledky si zapisujte, pokud je úbytek tuku menší než 1.5 kg týdně, děláte něco špatně.(naopak 3-4 kg týdně je běžné).
 • Ať váha není vaším jediným měřidlem, může totiž klamat. Při této dietě je naprosto normální nabrat svalovou hmotu i bez cvičení, takže váha by v tomto případě nebyla dostačující. Používejte krejčovský metr a měřte obvod břicha(přes pupík), rukou (střed bicepsu), stehen ( v nejširším místě a přes prsa. Naměřené hodnoty si zapisujte. Pokud se váha nemění a centimetry ubývají, znamená to, že přibývá svalová hmota a tuk mizí.

 

 • V dietě je velice důležitá motivace. Proto zde uvedu několik hlavních motivátorů.
 1. Pokrok v číslech – nastane chvíle, kdy to budete chtít vzdát a taky to pravděpodobně uděláte, pokud neuvidíte jasný pokrok. Proto se pečlivě změřte ještě před zahájením diety ( váha, obvody v cm)
 2. Optický pokrok – důležitá je taky fotka před, na které uvidíte pokrok nejvíce. Účinným nástrojem je tuto fotku vyvěsit např. na ledničku nebo sem na blog
 3. sázka/ soupeř/ parťák – pokud budete s někým soupeřit, podporovat se a mít se  s kým srovnávat, sníží to pravděpodobnost vašeho selhání
 4. Znemožnění selhání – ať se o tom všichni dozví – rozhlaste v okolí a u svých nejbližších, že se chystáte tuto dietu držet. Sociální tlak vám také sníží pravděpodobnost selhání.
 • Pokud by to nefungovalo nebo by jste začali v určité fázi stagnovat ( váha by se zastavila), bude to zapříčiněno pravděpodobně tím, že : 
 1. jíte málo proteinu
 2. pozdě snídáte
 3. mezi jídly máte velký časový rozestup
 4. pijete málo vody
 5. chybí vám nějaký vitamin

Je několik vhodných, účinných (bezpečných a legálních)potravinových doplňků ( polikosanol, flavanoly ze zelených čajů, alicin, kyselina alfa-lipoová), které ale nejsou nutné. Pokud budete mít zájem, napíšu kde se dají koupit a dávkování. 

Pro další info nebo dotazy mi napište na FB Richard Pařízek nebo email Rychart007@gmail.com

1223edb6-fad9-4f15-b36d-254f4db8b09d

Moje výsledky za 3 měsíce v roce 2012 (původní fotku při 90kg bohužel nemám)

DAY 5-8 ZABIJÁK ŽRALOKŮ

Pár dní jsem nenapsal a byl jsem buď línej nebo tlustej.

V pátek jsem si podle plánu udělal „cheat day“, což je něco jako ráj obézních keporkaků. (viz. graf) a jedl jsem věci jako cheeseburgery, zmrzlinu apod.

Doufal jsem, že mě dneska váha potěší a stalo se tak. Mám už 2,4kg dole a jsem čím dál víc krásnější.

Hodně lidí se mě ptá, proč nepíšu každej den. Vymyslel bych hodně důvodů, ale je to tak, že jsem prostě línej, nic víc v tom neni. Víc než s váhou teď bojuju s leností, která v tento zimní měsíc vládne v mojí hlavě. Pokud jste viděli novější film od Disney V hlavě, tak ta malá svině lenost se mi v mozku asi rozmnožila a nakazila všechny ostatní.

A abych nezapomněl, ledovou koupel jsem si ještě nedal ani jednou a stejně tak sem nebyl cvičit, takže jsem líná sračka. Ale na mojí obhajobu : většina lidí, kteří se chtěj přidat, jsou taky líný a nemám se s kým hecovat.

Tak pojďte se hecovat.

Budoucí exTlusťoch

P.S. Dneska mi je od rána dost blbě, není mi jasný proč, ale s jídlem to asi nebude moc slavný,  nedokážu do sebe nic dostat. Takže dneska asi budu marodit a snad to bude ok.

 

imageimage

Nějaká ta data pro nerdy

Day 3-4 Prvotní úspěchy

Včera jsem nepsal, protože jsem dělal hodně věcí, byl jsem unavenej, nasranej a línej, protože tlusťoši jsou prostě líný prasata.

3. Dne ráno jsem byl po vstoupení na mojí novou svatyni (váhu) mile překvapen. Ukazovala 86.3 kg, což je  o 0.9kg míň než předchozí den. Dneska ráno 85.7kg, takže už mám o půl druhýho kila sádla míň.

Ledová koupel mě taky úplně nelákala a tak jsem si jí odsunul na dnešek a jestli zítra budu psát, že jsem to zase posunul, tak jsem sračka.

Přeměřil jsem si procento tuku v těle a zjistil jsem, že těch 40% je blbost a měl jsem na váze nastavený jiný pohlaví. Aktuální hodnota je teda 24%, takže hrouda tuku jsem jen ze čtvrtiny.

Cvičit jsem samozřejmě ještě nebyl a zatím si říkám jestli chci nabírat svaly, když mám být na konci ledna o 6kg lehčí, abych neprohrál sázku. Samozřejmě to je zase jenom racionalizace mojí lenosti.

Pokud se chcete účastnit projektu, napište mi na facebook profil Richard Pařízek. Ať jste špekoun, nebo chodící kostra, všichni jsou vítání.  

 

Day 2 – Stay motivated !

Nákup z Lidlu

Dneska ráno mě čekalo nepříjemný překvapení. Váha ukazuje stejnou hodnotu jako včera. Srát na to, ve hře je příliš mnoho faktorů a tak to nic nemusí znamenat. Nenechal jsem se rozhodit a pokračoval zvládnout další den odtučnění.

Snídaně, oběd a večeře mi většinou nedělá problém, když jsem doma a můžu vařit, ale nikdy pořádně nevim co jíst ke svačině. Občas se to dá řešit pár ořechama, ale že by to zahnalo hlad, to ani ne.

Vyrazil jsem na nákup do Lidlu pro nějaký „jídlo“. Maso je jasný, ale ta zelenina by měla bejt jenom na okrasu, nicméně jí musim dát šanci, ať to mám trochu pestřejší. Samozřejmě nejdůležitější věci jako fazole, čočku, pasírovaný rajčata a cibuli jsem klasicky zapomněl.

Napsal jsem si cvičební plán a je skvělej a nenáročnej. Teda ne že bych ho vymyslel, ale udělal jsem si nějaký zápisky a tenhle týden se zavazuju, že už do fitka zavítám! Program z knihy slibuje měsíční nárůst svalový hmoty aspoň o 4,5kg a to při celkem nízký frekvenci a hlavně krátce trvajícím cvičení.

S pár lidma už projednávám účast na tomhle projektu a mám z toho radost. Snad se odhodlaj a začnou. Budu se snažit je k tomu dokopat, což je pro mě dost nezvyklá role. Většinou jsem to totiž já, kdo je k něčemu dokopáván a nepopírám, že to potřebuju.

Teď si vzpomínám, že jsem si ráno měřil na váze procentu tuku v těle a ukazovalo to něco přes 40%, což znamená, že jsem skoro z poloviny tuk a je to dost šílený číslo. Zítra si zapíšu přesnou hodnotu.

Zítra chci taky začít další vychytávku k odbourání těch pneumatik. Obden ledová koupel. Večer si napustim ledovou vanu, dám do ní co nejvíc ledu a ležim v ní 20 minut. Velice příjemná věc. Kromě toho, že začnete pochybovat nad svým pohlavím, to má ještě jednu výhodu. Už vám nikdy nebude zima! Pokud teda nepočítám tu koupel a cca 2 hodiny po ní.

Zvládneme to !!!

 

 

 

DAY 1 aneb budoucí exTlusťoch

Dneškem zahajuju mojí cestu k dokonalosti.

Den o dne hubenějším a krásnějším.

Teda doufám.

Moje ranní váha –  87,2 kg

Svoje míry doplnim.

Dneska jsem jedl v podstatě jen čočku a fazole s párkem. Pil jsem vodu a Yerba Maté, kterýho si ráno dělám skoro 2 litry a během dne mi spolu s guaranou doplňuje potřebnou energii.

Zítra ráno si na váze změřím procento tuku. Nečekám nic přesnýho, ale výslednej rozdíl by se měl přibližovat realitě.

začátek týhle srandy
začátek týhle srandy – 87,2 kg

DAY 0 – Úvod a nějaký kecy

Moje váha dosáhla kritický hodnoty a už se jak Marpo nevejdu do svého Punta a to ani nezvedám. Kůže se mi trhá a já bych v ní chtěl zůstat, venku začalo sněžit a všechno oblečení se mi srazilo.

A teď o co tu vlastně jde a jak to bude probíhat.

Dneškem jsem započal svojí nízkosacharidovou dietu z knihy 4Hour body od Tima Ferrisse. Dieta je ve zkratce o tom, že jíte pouze nějaký potraviny. Dovoleno je jíst maso, zeleninu, vajíčka, luštěniny a pít vodu nebo neslazenej čaj/kafe. Jeden den se můžete přežrat absolutně čímkoliv a v ten den není nic zakázáno a taky mi je dost blbě. Dietu tu rozeberu někdy později.

Dietou už jsem jednou úspěšně prošel, ale za 3 roky to mám zpět, takže se teď budu postupně víc soustředit na vaření a dlouhodobý udržení. (Vaření se Ferriss věnuje ve svý další knize 4 Hour Chef, kterou postupně studuju)

Už asi před 3 měsícema (nebo jak je to dlouho) jsem si pořídil roční permici do BBC, který mám hned u baráku a ještě jsem tam nebyl. V plánu  mám vyzkoušet cvičební plán opět ze stejný knížky. K vánocům jsem dostal boty do fitka a shaker, tak se tam snad už dokopu.

Postupně sem budou přispívat další tlusťoši/hubeňouři co se sebou chtěj něco dělat. S pár lidma už jsem předběžně domluvenej, tak uvidíme jestli na to maj koule. Pokud chceš být jeden z nás, můžeš mi napsat. Rád poskytnu info ohledně diety i cvičení.

Vsadili jsme se s kámošem, že do konce ledna dáme dolů 6 kilo, tak snad to bude hračka, protože jinak budu muset jezdit celej únor MHD a tlusťoši neradi jezdí v MHD.

Dlouhodobější plán je shodit tuk na cca 10% a nabrat aspoň 15kg svalový hmoty.

A teď něco o mojí maličkosti :

Jmenuju se Lubomír Plejtvák

Je mi 46 let

Mám rád kreslení a vyšívání.

Živím se jako velryba.